Chociaż zasadniczo zgromadzenie wspólników zwołuje zarząd, to w pewnych
sytuacjach może być ono zwołane z inicjatywy wspólnika. Będzie tak, gdy umowa
spółki przyznaje takie prawo konkretnemu wspólnikowi.kupię spółkę
Ale to nie jedyna taka sytuacja. Wspólnik lub wspólnicy reprezentujący co
najmniej 1/10 kapitału zakładowego mogą żądać zwołania nadzwyczajnego
zgromadzenia wspólników /i tylko takiego/, jak również umieszczenia określonych
spraw w porządku obrad najbliższego zgromadzenia. Składają w tej sprawie
zarządowi pisemne żądanie najpóźniej na miesiąc przed proponowanym terminem
zgromadzenia.
W umowie spółki prawo to może zostać przyznane także wspólnikom reprezentującym
mniej niż 1/10 kapitału zakładowego /nie można jednak w umowie spółki podnieść
tego „limitu” np. do wysokości 1/5 kapitału zakładowego/.sprzedam spółkę z o.o.
Jeżeli w terminie 2 tygodni od dnia przedstawienia żądania zarządowi
nadzwyczajne zgromadzenie wspólników nie zostanie zwołane, wówczas zaczyna
działać sąd rejestrowy.
Najpierw sąd wzywa zarządu do złożenia oświadczenia w tej sprawie, a następnie
może upoważnić do zwołania nadzwyczajnego zgromadzenia wspólników występującego
z tym żądaniem wspólnika. Wówczas to sąd wyznacza przewodniczącego zgromadzenia
– a jest to istotne, gdyż uniemożliwia to blokowanie zgromadzenia np. poprzez
niedopuszczanie wspólnika do głosu.sprzedaż
spółek
Zgromadzenie podejmuje uchwałę określającą, czy koszty zwołania i odbycia
zgromadzenia ma ponieść spółka. W zawiadomieniach o zwołaniu nadzwyczajnego
zgromadzenia wspólników wspólnik powinien powołać się na postanowienie sądu
rejestrowego.
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą zakładanie spółki. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą zakładanie spółki. Pokaż wszystkie posty
poniedziałek, 24 stycznia 2011
Kiedy wspólnik może żądać zwołania zgromadzenia?
Subskrybuj:
Posty (Atom)
